niedziela, 2 marca 2014

Proszę o pomoc i rady

Kochane scraperki! Bardzo chciałabym zrobić album ślubny (mam ślub w rodzinie), ale zupełnie nie wiem, jak się do tego zabrać. Nigdy albumu nie robiłam, a szalenie podobają mi się takie z łączonymi papierami na stronach, napisami/stempelkami, tekturkami, ozdobami. W związku z tym proszę o pomoc i radę: jaką bazę powinnam kupić (wielkość), ile kart powinien liczyć taki album, jakiej sprężyny użyć do bindowania (mam bindownicę BIA) i czy może są w sieci jakieś kursy wykonania takiegoż? W jaki sposób okleja się karty? Czy w całości są owinięte papierem, jak np. okładki notesu, czy nakleja się papier pozostawiając kilka milimetrów do brzegu bazy, jak na kartki? Pliiisss, jestem kompletnie zielona w albumowym temacie, każda rada "oświecająca" mnie, ciemną tabakę w rogu, będzie bezcenna i z góry za każdą dziękuję!
A z rozpędu po ostatnich kartkach powstała identyczna, tylko w innych kolorach:Dziękuję za wszystkie komentarze pod poprzednimi postami, cieszę się ogromnie, że do mnie zaglądacie :)

EDIT:
Przypomniało mi się, że na forum scrappassion był temat albumowy, zajrzałam tam, poczytałam i jako tako rozeznałam teorię, co do praktyki - się okaże :)

7 komentarzy:

 1. Zaglądam i podziwiam , nie wiele ci poradzę bo ja dopiero obserwuję scrabboking

  OdpowiedzUsuń
 2. boska jest ta karteczka, niestety w sprawie albumu Ci nie pomogę, bo nic na ten temat nie wiem :(

  OdpowiedzUsuń
 3. śliczna karteczka!!! albumu niestety nie robiłam

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałam wczoraj napisać w sprawie albumu ale już nie zdążyłam, także będzie o tym dzisiaj:)
  Jeśli chodzi o podstawowe pytania typu dobór bazy, łączenie kart itp to polecam poczytać u Tores (sama wzorowałam się na tych radach):
  http://warsztat.pucia.pl/2010/01/18/albumy-cz1-bazy-i-laczenie-kart/
  i jeszcze tutaj:
  http://warsztat.pucia.pl/2010/01/18/albumy-cz2-ksztalty-papiery-oklejanie/

  Są to informacje, na które może już natrafiłaś na forum scrappassion, gdyż to tam pojawiły się jako pierwsze. Dopiero później znalazłam to na blogu Tores, z tym że tutaj jest wszystko zebrane w całość w jednym miejscu:) (w sumie to nie wiem czy forum nadal istnieje, bo od jakiegoś czasu linki mi nie działają..)
  Mogę jeszcze polecić ten krótki filmik:
  http://domowa.tv/album-scrapbooking-jak-zrobic/

  Jeśli chodzi o oklejanie kart papierami to tutaj jest pełna dowolność i zależy od gustu. Ja osobiście lubię tak przyklejać papier by zostawić ok 1 mm wolnego od krawędzi bazy:) Jedynie okładki oklejam w ten sam sposób co okładki notesu, czyli całe. Format albumu też zależy od gustu i zapotrzebowania, z praktyki mogę powiedzieć tylko tyle, że najczęściej robiłam w formacie 20cmx20cm, gdyż ta wielkość spokojnie mieściła standardowej wielkości zdjęcia a i nie było zbyt ogromnej wielkości do zapełnienia ozdobami:) Z mniejszymi już nie ma za wiele pola manewru:)
  A z ilością kart to bindowania nie umiem doradzić, bo to zależy od wielkości sprężyny i grubości kart (tak by album ładnie się rozkładał). W tym przypadku idę najczęściej na gotowca, gdyż kupuje już wcześniej zbindowane sprężyną bazy albumowe. Jedynie kółkami łączyłam samodzielnie ale to tak jak pisałam wyżej, zależy od ilości kart i wielkości kółka:)

  Trochę się rozpisałam, ale mam nadzieję, że te informacje choć trochę Tobie pomogą:) Także czekam teraz na efekty Twojej pracy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie dziękuję za pomoc, na pewno skorzystam z cennych rad :)

   Usuń
 5. Karteczka równie boska jak i poprzednie! A jeśli chodzi o album - mam dopiero jeden za sobą i na inną okazję. Ja brzegi kart potuszowałam na czarno i dopiero okleiłam kolorowymi papierami w odległości kilku milimetrów od brzegu. Zaokrągliłam tez rogi w obawie, że będą się zaginać i rozwarstwiać, Album wyszedł gruby, bo liczył 14 kart, więc połączyłam kółkami, zresztą nie mam bindownicy. Moja wiedza jest więc nikła w tym temacie. Ale myślę, że dzisiaj wiesz znacznie więcej niż ja. Przyjemnego "albumowania" życzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo :) Też myślałam o zaokrągleniu rogów, ale nie mam czym. Może na okładki nałożę metalowe narożniki...

   Usuń

Dziękuję za każde słowo i zapraszam ponownie!